Vi glæder os til at byde velkommen til Danske Byggecentres Konference og Årsmøde den 26. februar 2026 på Radisson Blu Scandinavia i Aarhus.

Temaet for Årsmødet er: ”En verden i forandring!

Hvor fokus vil være på:

Den geopolitiske og sikkerhedsmæssige situation i verden

Et emne, der berører os alle, og nok ekstra meget i denne tid, der er præget af uro, som har ført til øget usikkerhed inden for områder som forsvar, forsyningskæder, energi, cybersikkerhed med mere, der i den grad påvirker både samfundet og erhvervslivet.

 

Er vi rustet til trusler udefra?

Hør, Lars Findsens fortælling om efterretningsvirksomhed og nogle af de trusler, vi står over for i dag.

Lars Findsen er en af de eneste vestlige efterretningschefer, der har været sin nations chef for både indenrigs- og udenrigsefterretningstjeneste, og han vil gøre os klogere på, hvordan vi er rustet til trusler udefra.

 

 

 

Hør om den aktuelle udenrigspolitiske situation!

Friis Arne Petersen er tidl. direktør i Udenrigsministeriet og dansk ambassadør i bl.a. USA, Kina og Tyskland. Nogle af jer er sikkert stødt på Friis Arne Petersen på TV.
På konferencen vil han med fire årtiers personlig viden fra verdensbegivenhedernes centrum give os en enestående mulighed for at forstå de komplekse sammenhænge, der præger den aktuelle udenrigspolitiske situation.

Husk at sætte X i kalenderen ved den 26. februar 2026 og tilmeld dig her!